| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : AFP
Certification : FDA, EN 71-3, CPSIA, REACH
MOQ : 2 Tons (Mixed Roll Width Accepted)
Price : Negotiation
Packaging Details : 1-One Roll One Carton With Plastic Caps Protection; 2-Tens Of Rolls A Pallet; 3-Ten Pallets A 20FCL
Delivery Time : 15 - 25 Working Days
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Supply Ability : 1000 Tons Per Month
Product : BOPP Thermal Film
Laminating Speed : 10-60m/min
Length : 1000m-4000m
Softness : Soft
Industrial Use : Post-press Lamination
Temperature Range : 120-160°C
Application : Document Protection, Photo Lamination, ID Cards
Temperaturerange : 80°C - 120°C
Name : Thermal Lamination Film
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Length | 1000m - 4000m |
| Laminating Speed | 10 - 60m/min |
| Softness/Hardness | Soft |
| Temperature Range | 120 - 160°C (80°C - 120°C alternative) |
| Industrial Use | Post-press Lamination |
| Hot Stamping | Yes |
| Trade Terms | FOB / CIF / EXW |
|
|
Length 1000m 4000m Hot Cold Laminating Machine Thermal Laminating Machine Suitable for in Schools Offices and Print Shops Images |