| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : AFP
Model Number : Soft Touch Lamination Film
Certification : SGS
Place of Origin : Fujian, China
MOQ : 20000m2
Price : USD0.3-0.5/m2
Payment Terms : L/C,T/T
Supply Ability : 8000000m2/month
Delivery Time : 20days
Packaging Details : carton and pallet
Thickness : 35micron
Composition : Red soft touch BOPP Film+ EVA glue
Width : 180mm-1000mm
Length : 2000m-3000m
Core : 3" core(76mm)
Corona Treatment : both sides corona treatment, over 42dynes
Machine : Thermal Laminating Machine
Application : for luxury packaging lamination
Package : 1roll/carton
Delivery Lead : 20days
Velvet Matte Thermal Lamination Film is created by coating a layer of velvet varnish first on BOPP Film, resulting in BOPP Velvet Base Film, and then coating with EVA glue.
Many customers purchase this film for high-end packaging applications, where printing is done first, followed by UV Spot and Stamping processes.
Transparent Matte Soft Touch Lamination Film, also known as Velvet Soft Touch Lamination Film, is used for high-end book covers, providing an exceptional velvet feel to the final product after lamination.

Soft touch laminating film (with velvet sense and feather-like feel) is the first film with tactile properties in history, presenting a pleasant and intense velvety effect very similar to peach skin. It is widely used in the custom packaging industry as well as for high-end book covers, corporate brochures, product branding, and various other quality graphic solutions.

| Item | Matte Soft Touch Lamination Film |
|---|---|
| Material | BOPP + EVA |
| Roll Width | From 180mm to 1000mm |
| Thickness | 30micron (18+12) |
| Roll Length | From 300m to 4000m |
| Core Size | 1 inch (25.4mm), 3 inch (76mm) |
| Corona Treatment | Single or Double sides, over 42 dynes |
| Finishing Types | Transparent and colors (black, red, etc) |
| Joint | ≤1 |
| MOQ | 20000m² (mixed width available: 200mm, 500mm, 800mm, etc.) |
| Shelf Life | 12 months |
| Application | High-end book covers, corporate brochure, product branding, other quality graphic solutions |
| Compound Temperature | 85℃ ~ 110℃ (185℉ ~ 230℉) |
|---|---|
| Compound Pressure | 10 ~ 18 mpa |
| Compound Speed | 10 ~ 60 m/min |
Applications of Matt Soft Touch Lamination Film Worldwide
You are able to take an order of BOPP soft touch thermal lamination film roll like this:


We take care of each detail of packaging.
Any question or problem, feel free to send us an inquiry and we will reply in 1 hour.
Send us an inquiry to get updated Soft Touch Laminating Film price and free sample for test.
WhatsApp: +86 135 9953 7359
E-mail: sales@after-printing.com
|
|
Super Transparent Soft Touch Lamination Flim 180mm - 1000mm Roll Width Images |