| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : AFP
Model Number : Thermal Lamination Film
Certification : FDA, REACH, EN 71-3, CPSIA
Place of Origin : Fujian, China
MOQ : 2 Tons (Mixed roll widths accepted)
Price : USD1860.00/Ton ~ USD2388.00/Ton
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 850 Tons per month
Delivery Time : 15 - 25 working days
Packaging Details : 1-One roll one carton with plastic caps protection; 2-Tens of rolls a pallet; 3-Ten pallets a 20FCL
Material : BOPP/PET + EVA
Type : Glossy, Matt, Soft Touch, Scratch Resistant, etc.
Softness : Soft
Thickness : from 12micron to 350micron
Transparent : Transparency or Opaque
Roll Size : 750mm*150m, 650mm*3000m, etc.
Laminator : Hot / Heat / Dry Laminator
Paper Core : 1inch (25.4mm), 2.3inch (58mm), 3inch (76mm),
Corona Treatment : Double sides, over 38 dynes
Laminating Speed : 10-60m/min
Name : Thermal Lamination Film
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | BOPP (Biaxially Oriented Polypropylene) Film |
| Thickness | 15micron to 30micron |
| Adhesion | EVA (Ethyl Vinyl Acetate) |
| Roll Width | 180mm to 1880mm |
| Corona Treatment | Single or Double |
| Roll Length | 300m to 4000m |
| Surface Tension | Over 38 dynes |
| Joint | ≤1 |
| Shelf Life | 9 months |
| Core Size | 1inch (25.4mm), 3inch (76.2mm) |
| MOQ | 2 tons (mixed width available 500mm, 600mm, 700mm etc.) |
| Applications | Textbook Cover, Brochures, Leaflets, Sweet Boxes, Cosmetics, Shopping Bag, Diaries |
| Parameter | Range |
|---|---|
| Compound Temperature | 85℃ - 105℃ (185℉ - 221℉) |
| Compound Pressure | 10-18 mpa |
| Compound Speed | 10-60m/min |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | PET (Polyester) Film |
| Thickness | 12micron to 350micron |
| Adhesion | EVA (Ethyl Vinyl Acetate) |
| Roll Width | 180mm to 1400mm |
| Corona Treatment | Single or Double |
| Roll Length | 50m to 3000m |
| Surface Tension | Over 42 dynes |
| Joint | ≤1 |
| Shelf Life | 12 months |
| Core Size | 1inch (25.4mm), 2.3inch (58mm), 3inch (76.2mm) |
| MOQ | 2 tons (mixed width available 500mm, 600mm, 700mm etc.) |
| Applications | Textbook Cover, Menu, Album, Brochures, Leaflets, Sweet Boxes, Cosmetics, Diaries |
| Parameter | Range |
|---|---|
| Compound Temperature | 90℃ - 150℃ (194℉ - 302℉) |
| Compound Pressure | 10-18 mpa |
| Compound Speed | 10-50m/min |
|
|
Paper Laminating Film Scratch Resistant Images |