| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : AFP
Model Number : Thermal Lamination Film
Certification : FDA, REACH, EN 71-3, CPSIA
Place of Origin : Fujian, China
MOQ : 2 Tons (Mixed roll widths accepted)
Price : USD1860.00/Ton ~ USD2388.00/Ton
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 850 Tons per month
Delivery Time : 15 - 25 working days
Packaging Details : 1-One roll one carton with plastic caps protection; 2-Tens of rolls a pallet; 3-Ten pallets a 20FCL
Material : BOPP/PET + EVA
Type : Glossy, Matt, Soft Touch, Digital, etc.
Softness : Soft
Thickness : from 12micron to 32micron
Transparent : Transparency
Roll Size : 700mm*300m, 635mm*3000m, etc.
Usage : Paper or Paperboard Laminate
Paper Core : 1inch (25.4mm), 2.3inch (58mm), 3inch (76mm),
UV Varnish Applicable : Yes
Corona Treatment : Double sides, over 38 dynes
Name : Thermal Lamination Film
Soft thin plastic film thermal lamination film designed for printing graphics laminating thickness applications. This thermal lamination film enhances printed materials with superior gloss, elegant appearance, visual comfort, and pleasant tactile experience.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | BOPP (Biaxially Oriented Polypropylene) Film |
| Thickness | 15micron to 30micron |
| Adhesion | EVA (Ethyl Vinyl Acetate) |
| Roll Width | 180mm to 1880mm |
| Corona Treatment | Single or Double |
| Roll Length | 300m to 4000m |
| Surface Tension | Over 38 dynes |
| Joint | ≤1 |
| Shelf Life | 9 months |
| Core Size | 1inch (25.4mm), 3inch (76.2mm) |
| MOQ | 2 tons (mixed width available: 500mm, 600mm, 700mm etc.) |
| Parameter | Range |
|---|---|
| Compound Temperature | 85℃ - 105℃ (185℉ - 221℉) |
| Compound Pressure | 10-18 mpa |
| Compound Speed | 10-60m/min |

We produce thermal lamination film with various finishing appearances including:

| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | PET (Polyester) Film |
| Thickness | 12micron to 32micron |
| Adhesion | EVA (Ethyl Vinyl Acetate) |
| Roll Width | 180mm to 1400mm |
| Corona Treatment | Single or Double |
| Roll Length | 300m to 4000m |
| Surface Tension | Over 42 dynes |
| Joint | ≤1 |
| Shelf Life | 12 months |
| Core Size | 1inch (25.4mm), 2.3inch (58mm), 3inch (76.2mm) |
| MOQ | 2 tons (mixed width available: 500mm, 600mm, 700mm etc.) |
| Parameter | Range |
|---|---|
| Compound Temperature | 90℃ - 150℃ (194℉ - 302℉) |
| Compound Pressure | 10-18 mpa |
| Compound Speed | 10-50m/min |


Thermal lamination film is produced by multi extrusion coating lines and consists of two layers: plastic film (primarily BOPP or PET) and adhesive glue (EVA). Also known as dry, hot, or heat lamination film.

Primarily used by printing houses for commercial and school printings, as well as graphic arts large format applications. The transparent film lamination (glossy or matte) is heated as protection on paper covers, sometimes referred to as paper lamination film.


The lamination process joins two or more layers to protect prints using a hot laminator (thermal lamination roller machine). The film passes over a heated roller and under reasonable pressure sticks to the paper surface by melting its EVA adhesive. This easy process can be done at home for small applications.



|
|
Thin Thermal Lamination Film Graphics Printing Thickness Transparency Type Images |