| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : AFP
Model Number : Thermal Laminating Film
Certification : SGS
Place of Origin : Fujian, China
MOQ : 2000kgs
Price : USD19.6-24.8/Roll
Supply Ability : 450Tons/Month
Delivery Time : 25days
Packaging Details : by Carton and Pallet
Composition : PET+EVA
Color : Transparent
Thickness : 20micron-250micron
Width : 200mm-1020mm
Length : 50-200m
Core : 25mm, 58mm, 76mm
Package : 1rolls/box
Delivery Lead : 25days
Application : for photo lamination
Machine : Small Hot Laminator
Name : Thermal Lamination Film
| Item | PET Hot Laminating Film Roll |
|---|---|
| Material | PET+EVA |
| Roll Width | from 180mm to 1020mm |
| Thickness | from 20micron to 250micron |
| Roll Length | from 50m to 200m |
| Core Size | 1 inch (25.4mm), 3 inch (76.2mm) |
| Corona Treatment | Single or Double |
| Joint | ≤1 |
| Surface Tension | up to 42 dynes |
| MOQ | 2 tons (mixed width available 500mm, 600mm, 700mm etc.) |
| Shelf Life | 18 months |
| Application | Textbook Cover, Brochures, Leaflets, Sweet Boxes, Cosmetics, Shopping Bag, Diaries |
| Compound Temperature | 90℃ - 150℃ (194℉ - 302℉) |
|---|---|
| Compound Pressure | 10-18 mpa |
| Compound Speed | 10-60m/min |
|
|
Transparent PET EVA Thermal Laminating Plastic Roll For Advertisement Images |