| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : AFP
Place of Origin : Fujian, China
Certification : FDA, EN 71-3, CPSIA, REACH
MOQ : 2 Tons (Mixed Roll Width Accepted)
Price : Negotiation
Packaging Details : 1-One Roll One Carton With Plastic Caps Protection; 2-Tens Of Rolls A Pallet; 3-Ten Pallets A 20FCL
Delivery Time : 15 - 25 Working Days
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Supply Ability : 1000 Tons Per Month
Technology : Multiple Extrusion
Type : BOPP Thermal Laminating Film
Paper Core : 1 Inch (25.4mm), 3"(76mm)
Softness : Soft
Usage : Printed Paperboard Or Paper Laminate
Corona Treatment : Double Sides, Over 42 Dynes
Roll Size : 350mm*3000m, 445mm*3000m, Etc.
Thickness : 15micron, 18micron, 20micron, 23micron, 25micron
Name : Thermal Lamination Film
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | BOPP Thermal Lamination Film |
| Usage | Printed Paperboard or Paper Laminate |
| Material | BOPP + EVA |
| Roll Size | 350mm*3000m, 445mm*3000m, etc. |
| Corona Treatment | Double Sides, Over 42 Dynes |
| Paper Core | 1 Inch (25.4mm), 3" (76mm) |
| Thickness | 15micron, 18micron, 20micron, 23micron, 25micron |
| Technology | Multiple Extrusion |
| Machine Type | Coating and Laminating Machine |
|---|---|
| Coating Material | BOPP Thermal Lamination Film |
| Laminating Material | Paperboard or Paper |
| Maximum Coating Width | 350mm, 445mm, etc. |
| Coating Speed | Up to 200m/minute |
| Maximum Laminating Width | 350mm, 445mm, etc. |
| Laminating Speed | Up to 200m/minute |
|
|
High Transparency BOPP EVA Hot Cold Laminating Machine for Transparent Lamination Images |