| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : AFP
Model Number : Glossy Laminating Film
Certification : FDA, EN 71-3, CPSIA, SGS, BV,
Place of Origin : Fujian, China
MOQ : 1 Ton (1,000kgs)/Trial Order Negotiable
Price : USD2145.00/Ton ~ USD2388.00/Ton
Payment Terms : Western Union
Supply Ability : 850 Tons per month
Delivery Time : 15 - 25 working days a 40GP
Packaging Details : 1-One roll one carton with plastic caps protection; 2-Tens of rolls a pallet; 3-Ten pallets a 20FCL
Material : BOPP + EVA
Type : BOPP Thermal Laminating Film
Softness : Soft
Thickness : Glossy 27micron, 25micron, 20micron, etc.
Transparency : Transparent
Roll Size : 1335mm*3000m, 700mm*3000m, etc.
Corona : Double sides, over 38 dynes
Paper Core : 1 inch (25.4mm), 3"(76mm)
Technology : Multiple Extrusion
Usage : Printed Paperboard or Paper Laminate
BOPP Thermal Lamination Film is an environmental material which enhances the finished item's value through high transparency and super luster finish. It prevents lamination from being pressed, bubbled, and desquamated. The film also provides protection from harmful substances and is waterproof, ensuring long-term storage for printed materials.
BOPP Thermal Lamination Film is available in two classifications: glossy/shine/transparent and matte/dull. The glossy BOPP Thermal Lamination Film features high transparency and excellent rewinding properties.
| Item | BOPP Film/BOPP Glossy Film/BOPP Thermal Lamination Film |
| Material | BOPP + EVA |
| Roll Width | from 180mm to 1880mm |
| Thickness | from 15 micron to 30 micron |
| Roll Length | from 150m to 6000m |
| Core Size | 1 inch (25.4mm), 3 inch (76mm) |
| Corona Treatment | Single or Double |
| Joint | 0 |
| Surface Tension | up to 42 dynes |
| MOQ | 2 tons (mixed width available: 500mm, 600mm, 700mm, etc.) |
| Shelf Life | 12 months |
| Application | Textbook Cover, Brochures, Leaflets, Sweet Boxes, Cosmetics, Shopping Bag, Diaries |
| Compound Temperature | 85℃ ~ 110℃ (185℉ ~ 230℉) |
| Compound Pressure | 10 ~ 18 mpa |
| Compound Speed | 10 ~ 60 m/min |
| SPECIFICATION | AFP-L18 Glossy | AFP-L21 Glossy | AFP-L25 Glossy | AFP-L25 Glossy | AFP-L20 Glossy | AFP-L23 Glossy | AFP-L27 Glossy |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Thickness(um) | |||||||
| BOPP | 12 | 12 | 12 | 15 | 12 | 15 | 15 |
| EVA | 6 | 9 | 13 | 10 | 8 | 8 | 12 |
| TOTAL | 18 micron | 21 micron | 25 micron | 25 micron | 20 micron | 23 micron | 27 micron |
| Yield | |||||||
| m²/kg | 60.827 | 51.921 | 43.440 | 43.668 | 54.585 | 47.574 | 40.355 |
| kg/m² | 0.0164 | 0.0193 | 0.0230 | 0.0229 | 0.0183 | 0.0210 | 0.0248 |
Customized thickness combinations available (15 micron to 30 micron, glossy and matte). Price by MT or square meter available.
You are able to place an order of BOPP Thermal Lamination Film with the following specifications:
All the feedbacks are from the customers who finished sample testing or started using a shipment.
|
|
27 Micron BOPP Lamination Films Images |