| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : AFP
Model Number : Gloss Laminating Film
Certification : SGS, BV,
Place of Origin : Fujian, China
MOQ : 2 Tons (Mixed roll widths accepted)
Price : USD1860.00/Ton ~ USD2388.00/Ton
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 850 Tons per month
Delivery Time : 15 - 25 working days
Packaging Details : 1-One roll one carton with plastic caps protection; 2-Tens of rolls a pallet; 3-Ten pallets a 20FCL
Material : BOPP/PET + EVA
Type : Gloss
Softness : Soft
Thickness : from 12micron to 350micron
Transparent : Transparency or Opaque
Roll Size : 750mm*150m, 445mm*2000m, 650mm*3000m, etc.
Corona Treatment : Double sides, over 38 dynes
Core Diameter : 1inch (25.4mm), 2.3inch (58mm), 3inch (76mm),
Laminating Machine : Laminator
Laminating Speed : 10-60m/min
High-quality gloss laminating films suitable for both gloss and matt laminating applications, providing excellent protection and enhanced visual appeal for various printed materials.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | BOPP (Biaxially Oriented Polypropylene) Film |
| Thickness | 15micron to 30micron |
| Adhesion | EVA (Ethyl Vinyl Acetate) |
| Roll Width | 180mm to 1880mm |
| Corona Treatment | Single or Double |
| Roll Length | 300m to 4000m |
| Surface Tension | Over 38 dynes |
| Joint | ≤1 |
| Shelf Life | 9 months |
| Core Size | 1inch (25.4mm), 3inch (76.2mm) |
| MOQ | 2 tons (mixed width available 500mm, 600mm, 700mm etc.) |
| Parameter | Range |
|---|---|
| Compound Temperature | 85℃ - 105℃ (185℉ - 221℉) |
| Compound Pressure | 10-18 mpa |
| Compound Speed | 10-60m/min |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | PET (Polyester) Film |
| Thickness | 12micron to 350micron |
| Adhesion | EVA (Ethyl Vinyl Acetate) |
| Roll Width | 180mm to 1400mm |
| Corona Treatment | Single or Double |
| Roll Length | 50m to 3000m |
| Surface Tension | Over 42 dynes |
| Joint | ≤1 |
| Shelf Life | 12 months |
| Core Size | 1inch (25.4mm), 2.3inch (58mm), 3inch (76.2mm) |
| MOQ | 2 tons (mixed width available 500mm, 600mm, 700mm etc.) |
| Parameter | Range |
|---|---|
| Compound Temperature | 90℃ - 150℃ (194℉ - 302℉) |
| Compound Pressure | 10-18 mpa |
| Compound Speed | 10-50m/min |
Gloss laminating film is produced by multi extrusion coating lines and consists of two layers: a plastic film (primarily BOPP or PET) and an adhesive glue layer of EVA. Also known as dry, hot, or heat laminating film, it provides excellent protection and enhances the visual appeal of printed materials.
Primarily used in printing houses for commercial and school printing applications, gloss laminating film rolls are also suitable for graphic arts large format applications. The transparent film lamination, available in bright/shine/glossy or matte/dull finishes, is heated to provide protection on paper covers.
• Testing samples are available and free
• Freight for sample delivery is at receiver's cost
• Freight costs are refunded by deducting from subsequent orders
• Prepaid shipping is recommended to save costs
• 5 coating lines in operation
• 20 days delivery for a 40-foot container
• 850 tons production capacity per month
• 12 months warranty period
• Equivalent compensation for any quality problems
|
|
18 Mic Laminating Plastic Roll , PET EVA Gloss Laminated Packaging Films Images |