| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : AFP
Model Number : Matte Lamination Film
Certification : SGS, BV,
Place of Origin : Fujian, China
MOQ : 2 Tons (Mixed roll widths accepted)
Price : USD 2930.00/Ton ~ USD3865.00/Ton
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union, Paypal
Supply Ability : 850 Tons per month
Delivery Time : 15 - 25 working days
Packaging Details : 1-One roll one carton with plastic caps protection; 2-Tens of rolls a pallet; 3-Ten pallets a 20FCL
Material : BOPP/PET + EVA
Type : Matte
Softness : Soft
Thickness : 28micron for BOPP; 22micron for PET
Roll Size : 450mm*2000m, 558mm*3000m, 600mm*4000m, etc.
Corona Treatment : Single or Double sides, over 38 dynes
Paper Core : 1inch (25.4mm), 3inch (76mm)
Processing : Multiple Extrusion
Metallic lamination film is available in base film of BOPP and PET. Both products are suitable for printing types such as offset printing, screen printing, intaglio printing, gravure printing, and more.
| Item | Metallic BOPP/PET Matte Lamination Film for Offset/Gravure/Screen/Intaglio Printing |
|---|---|
| Material | BOPP/PET + EVA |
| Roll Width | from 180mm to 1880mm |
| Thickness | from 17micron to 250 micron |
| Roll Length | from 300m to 6000m |
| Core Size | 1 inch (25.4mm), 3 inch (76.2mm) |
| Corona Treatment | Single or Double |
| Joint | ≤1 |
| Sur.Tension | up to 42 dynes |
| MOQ | 2 tons |
| Shelf Life | 12 months |
| Application | Textbook Cover, Brochures, Leaflets, Sweet Boxes, Cosmetics, Shopping Bag, Diaries |
| Parameter | BOPP Base | PET Base |
|---|---|---|
| Compound Temperature | 85℃ ~ 110℃ (185℉ ~ 230℉) | 90℃ ~ 150℃ (194℉ ~ 302℉) |
| Compound Pressure | 10 ~ 18 mpa | 10 ~ 18 mpa |
| Compound Speed | 10 ~ 60 m/min | 10 ~ 60 m/min |
You are able to take an order of BOPP thermal lamination film with custom specifications.
Thermal lamination film is produced by multi extrusion coating lines. It consists of two layers: one is plastic film (mainly BOPP or PET film), and another layer is adhesive glue of EVA. Thermal Lamination Film is also called dry, hot or heat lamination film.
Generally, printing houses use BOPP Thermal Lamination Film rolls for commercial and school printings. It can also be used for graphic arts large format. The transparent film lamination, bright/shine/glossy or matte/dull, is heated as protection on the paper cover. Sometimes people call it as paper lamination film used by heating EVA adhesive glue into paper substrates.
Specific applications include:
Lamination process involves joining two or more layers, aimed at protecting prints. You need a hot laminator, or thermal lamination roller machine, to use Thermal Lamination Film by melting its EVA adhesive onto paper surface. During the process, the film is passed on a heated roller and under reasonable pressure it sticks to the paper. This process is easy to use and can be done at home for small applications. Sometimes, people also call it heat lamination, dry lamination, or hot lamination.
If any question or interest, feel free to contact us or send your inquiry directly to us, and we will reply you once we receive the notification.
Name: Eric Su
Cel.: +86 0592 5503860
Mob./WhatsApp/Viber: +86 18020768629
Email: eric.su@after-printing.com
Skype: plastic-film004
|
|
Offset / Gravure Printing Metallic Polyester Film , Soft Matte Lamination Roll Images |