| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : AFP
Model Number : Matte Lamination Film
Certification : SGS, BV,
Place of Origin : Fujian, China
MOQ : 2 Tons (Mixed roll widths accepted)
Price : USD 2230.00/Ton ~ USD2465.00/Ton
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union, Paypal
Supply Ability : 850 Tons per month
Delivery Time : 15 - 25 working days
Packaging Details : 1-One roll one carton with plastic caps protection; 2-Tens of rolls a pallet; 3-Ten pallets a 20FCL
Material : BOPP/PET + EVA
Type : Matte
Softness : Soft
Thickness : from 17micron to 250micron
Roll Size : 381mm*2000m, 445mm*3000m, 600mm*4000m, etc.
Corona Treatment : Single or Double sides, over 38 dynes
Paper Core : 1inch (25.4mm), 3inch (76mm)
Processing Technology : Multiple Extrusion
24mic/27mic Super Matte Lamination Film from Chinese Manufacturer/Supplier. Matte lamination film is primarily used for paper finishing lamination, composed of BOPP + EVA. Contact us to confirm the suitable base film for your specific requirements.
Compared with glossy lamination film which gives a shiny appearance to final prints, BOPP thermal matte lamination film provides a white appearance on final prints. Additionally, matte thermal lamination film performs excellently in UV varnish and hot stamping processes.
| Item | Specifications |
|---|---|
| Material | BOPP/PET + EVA |
| Roll Width | 180mm to 1880mm |
| Thickness | 17micron to 250 micron |
| Roll Length | 300m to 6000m |
| Core Size | 1 inch (25.4mm), 3 inch (76.2mm) |
| Corona Treatment | Single or Double |
| Joint | ≤1 |
| Surface Tension | Up to 42 dynes |
| MOQ | 2 tons |
| Shelf Life | 12 months |
| Application | Textbook Cover, Brochures, Leaflets, Sweet Boxes, Cosmetics, Shopping Bag, Diaries |
| Parameter | BOPP Base | PET Base |
|---|---|---|
| Compound Temperature | 85℃ ~ 110℃ (185℉ ~ 230℉) | 90℃ ~ 150℃ (194℉ ~ 302℉) |
| Compound Pressure | 10 ~ 18 mpa | 10 ~ 18 mpa |
| Compound Speed | 10 ~ 60 m/min | 10 ~ 60 m/min |
You can order BOPP Thermal Lamination Film with custom specifications to meet your specific requirements.
Thermal lamination film is produced by multi extrusion coating lines. It consists of two layers: one plastic film (primarily BOPP or PET film) and another layer of EVA adhesive glue. Thermal Lamination Film is also called dry, hot or heat lamination film.
Printing houses use BOPP Thermal Lamination Film rolls for commercial and school printings. It can also be used for graphic arts large format applications. The transparent film lamination (bright/shine/glossy or matte/dull) is heated as protection on paper covers. Sometimes called paper lamination film used by heating EVA adhesive glue onto paper substrates.
Lamination process joins two or more layers to protect prints. You need a hot laminator (thermal/heat/dry lamination roller machine) to use Thermal Lamination Film by melting its EVA adhesive onto paper surface. During the process, the film passes over a heated roller and under reasonable pressure sticks to the paper. This process is easy to use and can be done at home for small applications. Also known as heat lamination, dry lamination, or hot lamination.
|
|
24 / 27 Mic Thermal Lamination Films Images |