| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : AFP
Model Number : Matte Lamination Film
Certification : SGS, BV,
Place of Origin : Fujian, China
MOQ : 2 Tons (Mixed roll widths accepted)
Price : USD 2230.00/Ton ~ USD2465.00/Ton
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union, Paypal
Supply Ability : 850 Tons per month
Delivery Time : 15 - 25 working days
Packaging Details : 1-One roll one carton with plastic caps protection; 2-Tens of rolls a pallet; 3-Ten pallets a 20FCL
Material : BOPP/PET + EVA
Type : Matte
Softness : Soft
Thickness : from 17micron to 250micron
Roll Size : 445mm*3000m, 600mm*4000m, etc.
Corona : Single or Double sides
Paper Core : 1inch (25.4mm), 3inch (76mm)
Processing : Multiple Extrusion
Matte BOPP & PET Thermal Lamination Film are specialized films for thermal lamination applications. BOPP matte lamination film is primarily used for paper finishing lamination, while PET laminating film, made of PET Film and EVA Glue, offers greater stiffness and higher gloss, making it more suitable for printing applications.
| Matte BOPP & PET Thermal Lamination Film Specifications | |
|---|---|
| Material | BOPP/PET + EVA |
| Roll Width | 180mm to 1880mm |
| Thickness | 17micron to 250 micron |
| Roll Length | 300m to 6000m |
| Core Size | 1 inch (25.4mm), 3 inch (76.2mm) |
| Corona Treatment | Single or Double |
| Joint | ≤1 |
| Surface Tension | Up to 42 dynes |
| MOQ | 2 tons |
| Shelf Life | 12 months |
| Application | Textbook Cover, Brochures, Leaflets, Sweet Boxes, Cosmetics, Shopping Bag, Diaries |
| Application Guidance | ||
|---|---|---|
| Parameter | BOPP Base | PET Base |
| Compound Temperature | 85℃ ~ 110℃ (185℉ ~ 230℉) | 90℃ ~ 150℃ (194℉ ~ 302℉) |
| Compound Pressure | 10 ~ 18 mpa | 10 ~ 18 mpa |
| Compound Speed | 10 ~ 60 m/min | 10 ~ 60 m/min |
Thermal lamination film is produced by multi extrusion coating lines and consists of two layers: a plastic film (primarily BOPP or PET film) and an adhesive glue layer (EVA). Also known as dry, hot, or heat lamination film, it provides protective coating for various printed materials.
Primarily used in printing houses for commercial and school printings, thermal lamination film can also be applied to graphic arts large format. The transparent film lamination, available in bright/shine/glossy or matte/dull finishes, is heated to provide protection on paper covers.
The lamination process involves joining two or more layers to protect prints. Using a hot laminator (thermal lamination roller machine), the thermal lamination film's EVA adhesive is melted onto the paper surface. The film passes over a heated roller and, under reasonable pressure, adheres to the paper. This straightforward process can even be done at home for small applications.
9 months warranty provided. In case of any quality problems, equivalent compensation will be provided.
|
|
Matte Thermal Lamination Film , Multiple Extrusion Transparent Roll Laminating Film Images |